Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

EU i Balkan - između "velikih očekivanja" i "izgubljene iluzije"

Komentari (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 09 januar 2016 02:51
Ujka Vasa
"Nesumnjivo da su članice ostvarile zavidne rezultate u brojnim sferama ekonomskog i demokratskog razvoja."

Nesumnjivo je da članice EU nisu ostvarile nikakve rezultate ni u jednoj sferi.
Što se tiče demokratije, u političkoj javnosti zemalja članica je nesporno da EU pati od "demokratskog deficita".
Što se tiče ekonomskog razvoja, države kao Indija, Brazil, Kina..., koje su u vreme kada je Evropa počela da se integriše - dakle 50ih godina prošlog stoleća - pripadale Trećem svetu sada su velesile. Evropska unija međutim objektivno zaostaje tako da od 2009. godine, po prvi put od industrijske revolucije, nijedna od razvijenih evropskih zemalja nije među prve tri najveće ekonomske sile sveta.
I konačno,za tih pola veka koliko se neprekidno integriše i reformiše,EU je potpuno marginalizovana u vojnom, diplomatskom, kulturnom pogledu.
Preporuke:
15
2
2 subota, 09 januar 2016 11:30
Stanić Milan
Ideja o stvaranju ujedinjene Evrope seže u 17. vek,počev od ideje De Sen Pjera u traktatu:"Projekat za očuvanje vječnog mira u Evropi"1713.Kantovih alternativa,Sen Simonov projekat "Vječnog mira",Igoovoa inicijativa na II. Kongresu mira održanog u Parizu 1849. itd.Uglavnom teoretičari politike dele naznačeni proces na:
- Period ideja utopista i progresista
- Period pokreta za ujedinjenje Evrope u prvoj polovini 20-tog veka,
- Praktična sukcesivna realizacija u drugoj polovini 20-tog veka.
Sve do završetka "hladnog rata" evropskim integracijama se prilazilo sukcesivno i oprezno,a zamah o proširenju dobija posle Ugovora iz Mastrihta,kada se pojavljuje konture "naddržave" - novog Levijatana u svetskim odnosima.Autor ispravno opservira,da su SAD faktički osnivač EU primajući u svoje članstvo zemlje bivšeg soc. lagera,koje po ekonomskoj snazi i stanju demokratskih kriterija nisu ni blizu EU.Naravno, tu se pre svega vodilo o stvaranju"placdarma"za okruženje Rusije.(nast)
Preporuke:
13
2
3 subota, 09 januar 2016 11:43
Stanić Milan 2
(nast)
U arhiktekturi EU postoji više elemenata koji imaju određene uloge u ukupnim procesima.Ti elementi su: države,pol. stranke,evropske institucije,regionalne i lokalne zajednice,javno mjenje,civilno društvo, nevladini pokreti i udruženja,sa vrlo komplikovanom upravnom strukturom (birokratijom) koja je ne bez razloga smeštena u Brisel da bi se vešatčki sačuvala Belgija kojojh je u više navrata pretio raspad.

Najnovija ogromna migratorna kretanja arapskog sveta prema EU,građanski rat u Ukrajini je opet projekat SAD da bi se zaustavilo ekonomska saradnja EU i Rusije,a time oslabila ekonomska i vojna moć Rusije.
Šta će biti sa Balkanom?Pod uslovom da se ona očuva teško će moći suprimirati integracione procese ostatka balkanskih zemalja,kome je posvećena i Srbija.A,šta ako taj projekat propadne?E,onda neka je Bog na pomoći svima nama!
Preporuke:
8
3
4 subota, 09 januar 2016 17:44
Dr Rade Pajovic,Florida
Boravio sam veoma cesto I duze vreme u zemljama EU.Najduze u Briselu I Parizu.Iz razgovora sa ljudima stekao sam utisak da skoro niko nije zadovoljan osim funkcionera Zajednice.Malo ko oseca neku povezanost sa njom.Nedostaje razumevanje sta su ciljevi I koja je svrha postojanja EU!Mislim da Britanija nema nameru da izadje vec samo da svoj polozaj jos vise popravi.Tesko ce se SAD odreci mozda odlucujuce poluge uticaja.Ostali sateliti(Rumunija,Bugarska...)nemaju takav uticaj.Sada dolazimo na nase probleme sa tom organizacijom ili sta li je vec.Clanstvo je veoma,veoma daleko pa I ako ga bude za nas je rezervisano mesto na galeriji gde ce nas ovi koje sam vec pomenuo gledati sa visine.Bilo bi mudro da se umesto nemanja alternative ona ipak potrazi.Za sdvaki slucaj!
Preporuke:
13
0
5 subota, 09 januar 2016 21:40
Bodljikavo prase
Govoreći uopšteno,za celu naciju, nama nedostaje sveobuhvatna analiza od relevantnih stručnjaka o stanju i perspektivi EU, kao i mestu Srbije u toj priči. Podrazumeva se da se tome pristupilo hladne glave, racionalno, bez obzira na političku orijentaciju. Koje su prednosti i mane ulaska u EU? Treba li uopšte Srbija da ulazi ili ne? Ako ne, dati predloge i sugestije šta dalje i koja je alternativa...
Preporuke:
6
0
6 nedelja, 10 januar 2016 21:34
Bob
Čemu korist od priče koju i vrapci znaju? Pa još ono snishodljivo, "dostigli neke standarde"... jes hau nou.
Preporuke:
3
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner